24. novembris, 2023
Vidusskola II 2. Kultūras mantojuma daudzveidība. Kultūras mantojums personiskajā un ikdienas pieredzē. Mantojuma veidošanās un nozīme. Dažādu mantojuma veidu saglabāšana, praktizēšana un tālāknodošana. Eva Vēvere
Ieteicamais laiks temata apguvei: 42 mācību stundas (materiālā piedāvāta 1 metode, kuru var izmantot vairākām stundām)
Temata apguves mērķis: novērtēt un pilnveidot izpratni par paaudžu mijiedarbes, tradīciju un inovāciju nozīmi, lietojot kultūras mantojumu (materiālo un nemateriālo) dzīves kvalitātes uzlabošanai.
Māksliniece Eva Vēvere ir vizuālā māksliniece un starptautisku mākslas projektu autore, kura strādā instalācijā, zīmējumā, video un veido interaktīvus, performatīvus projektus, kuros skatītāja iesaiste ir nozīmīga darba daļa. Māksliniece piedāvā metodi, ar kuras palīdzību skolēniem var likt iepazīt mūsdienu mākslas izstādes un raisīt refleksiju par tām. Kādi mediji un ekspozīcijas paņēmieni izmantoti izstādē? Vai redzētie mākslas darbi izraisīja kādas jūtas?
Attēls no LLMC “Mākslinieks ir klātesošs” konferences izstādē “Dekoloniālās ekoloģijas”. Foto: Lita Millere
Nepieciešamie materiāli:
Mobilais telefons, interneta pieslēgums
Stundas gaita
Laikmetīgās mākslas izstādes apmeklējums
Skolēni dodas apskatīt kādu laikmetīgās mākslas izstādi. Ar informāciju, kur atrast notiekošās mūsdienu mākslas izstādes, var iepazīties te. Skolēni var strādāt gan individuāli, gan pāros vai nelielās grupās. Izstādē var notikt arī radošā darbnīca, ja to piedāvā izstādes ietvaros. Skolēniem tiek dots uzdevums:
- Piefiksēt, kādi mediji un ekspozīcijas paņēmieni ir izmantoti izstādē (attēls, teksts, skaņa, video u.c.); vēlāk notiek diskusija par to.
- Kopējā čatā jāatsūta 1–2 bildes no izstādes ar darbiem vai ekspozīcijas niansēm, kas uzrunāja, provocēja, iedvesmoja, sadusmoja, raisīja pārdomas vai kādu citu refleksiju. Tas var būt gan objekts no izstādes, gan ideja, gan tehniskais risinājums. Bildēm jāpievieno viens teikums ar paskaidrojumu.
Nākamajā stundā notiek diskusija par redzēto un iesūtīto. Idejas diskusijas jautājumiem: Padomāt par to, kādā veidā tiek izstāstīts stāsts un kas ir galvenā izstādes tēma. Kāpēc mākslinieks/-ki izvēlējušies tieši šos izteiksmes līdzekļus (mākslas medijus), lai to izstāstītu? Kā šo stāstu stāstītu es?
Iespējamie vērtēšanas kritēriji
Skolēns apmeklējis izstādi
Atsūtījis 1–2 attēlus ar paskaidrojumu
Aktivitāte diskusijā
Iespējamā sasaiste ar citiem mācību priekšmetiem
Literatūra I – esejā argumentēti pamato savu viedokli par to, kādiem priekšnosacījumiem jāīstenojas, lai vērtības ar laiku tiktu atzītas par kultūras mantojumu.
Vai kopienā vai valstī pastāvošas tradīcijas, vērtības var ietekmēt dažādi faktori: valsts iekārta, politiskās varas maiņa, ekonomiskā situācija,
sociālā spriedze u. tml.
Vēsture un sociālās zinātnes I – Latvijas vēsture, novadpētniecība, atmiņas institūcijas, kultūrvēsturiskā mantojuma izpēte.